Nemzetközi Duna-nap
Június 29-én a Duna menti országok közösen ünneplik a Nemzetközi Duna-napot, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a Duna mint vízrajzi, ökológiai és társadalmi-kulturális érték jelentőségére. Az ünnep 2004 óta létezik, annak emlékére, hogy tíz évvel korábban – 1994. június 29-én – aláírták a Duna Védelmi Egyezményt (Danube River Protection Convention). Az egyezményt 14 ország és az Európai Unió ratifikálta, és létrejött a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság (ICPDR), amely a folyó vízgyűjtőjének közös kezeléséért felel.
A Duna – Európa második leghosszabb folyója – tíz országon halad keresztül, vízgyűjtője pedig több mint 80 millió ember otthona. A folyó közös örökség, amely életet ad, összeköt és felelősséget követel.

Környezeti kihívások a Duna mentén
A Duna és vízgyűjtője számos ökológiai és gazdasági szerepet tölt be, de ezek egyensúlyát ma több irányból is fenyegetések érik. Magyarország – amelynek teljes területe a Duna vízgyűjtőjéhez tartozik – különösen érintett az alábbi területeken:
1. Élővilág védelme
A Duna ártéri erdői, mellékágai és mocsarai kiemelkedő ökológiai értéket képviselnek, ugyanakkor ezek az élőhelyek az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkentek. A folyószabályozások, partvédelmi munkák, duzzasztások és a hajózási kotrások miatt az egykori természetes árterek 80%-a eltűnt.
- A Szigetköz és a Gemenci-erdő példák arra, hogyan lehet a vízrendszert részben visszaterelni természetesebb működéséhez.
- A Duna mentén számos védett terület és Natura 2000 hálózathoz tartozó élőhely található, de ezek megőrzéséhez a vízszintek és árhullámok természetes dinamikáját is biztosítani kellene.
2. Mezőgazdasági hasznosítás – az öntözés szükségszerűsége
A klímaváltozás miatt Magyarország egyre inkább asályos időszakokkal szembesül, miközben a mezőgazdasági területek túlnyomó többsége nem öntözött. A Duna mint vízforrás kiemelten fontos lehetne az öntözés bővítésében – azonban:
- Jelenleg a hazai mezőgazdasági területek kevesebb mint 5%-át öntözik,
- A szükséges infrastruktúra kiépítése (csatornák, víztározók, engedélyezések) lassú és költséges,
- A környezeti szempontokat (pl. élővíz-hozam fenntartása, vízminőség-védelem) ötvözni kell a gazdasági célokkal.
A jövő mezőgazdasága elképzelhetetlen fenntartható öntözési rendszerek nélkül – ehhez a Duna biztosítaná a lehetőséget, ha megfelelő szabályozás és vízgazdálkodás társul hozzá.

Az öntözés egyre fontosabbá válik
3. Energiatermelés – vízerőművek és kompromisszumok
A vízenergia a megújuló energiaforrások közé tartozik, de ökológiai szempontból nem mindig problémamentes. Magyarországon jelenleg nincsenek nagyléptékű vízerőművek a Dunán, szemben például Ausztriával vagy Szlovákiával, ahol a folyó energiáját jelentősen hasznosítják.
- A bősi vízerőmű (Szlovákia) és a hozzá kapcsolódó elterelés tartós nemzetközi jogvitához vezetett.
- Magyarországon jelenleg nincs terv új vízerőmű létesítésére a Dunán, de a lokális szivattyús-tározós rendszerek, valamint kisvízerőművek vizsgálata napirenden van.
Az energiapolitikai célok és a természetvédelem érdekei között finom egyensúlyt kell teremteni, hiszen a Duna nem pusztán erőforrás, hanem komplex ökoszisztéma.
Közös felelősség a jövőért
A Duna számunkra különleges folyó: nem csupán vízrajzi jelenség, hanem kulturális, ökológiai és stratégiai érték is egyben. Magyarország számára a Duna nemcsak történelem és szimbolikus tengely, hanem a jövő egyik kulcsa is: az egészséges ivóvízkészlet, a termőföld, a természet és az energiaellátás mind összefügg vele.
A fenntartható vízgazdálkodás, a természetközeli megoldások, és az európai együttműködés mind szükségesek ahhoz, hogy a Duna valóban az maradjon, ami mindig is volt: egy élő, tápláló és összekötő folyam, amely jövőt ad a térségnek.

Vaskapu: elválaszt és összeköt