
Május 9-én ünnepeljük az Európai Unió Napját, emlékezve az 1950-es Schuman-nyilatkozatra, amely a mai EU alapját képezte.
1950. május 9-én a nemzetek feletti demokratikus intézmény elveit jelentették be Paul Reuter, jogi tanácsadó által előkészített külügyminisztériumi nyilatkozattal. A francia kormány elfogadta a Schuman-nyilatkozatot, mely felkérte a németeket és minden más európai országot, hogy a szén- és acélipari termelésüket együttesen és demokratikusan Európa első nemzetek feletti közösségében végezzék. 1951. április 18-án hat alapító tag aláírta a párizsi szerződést, mely létrehozta az Európai Szén- és Acélközösséget. A Római szerződés 1957-ben létrehozta a gazdasági közösséget és az Euratomot. A későbbi megállapodásoknak köszönhetően ezek végül az Európai Unió szervezetévé fejlődtek.
Az EU elődje, az Európai Gazdasági Közösség (EGK) 1957-ben jött létre hat alapító taggal: Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Luxemburg és Hollandia. Azóta az EU 27 tagállamra bővült, legutóbb Horvátország csatlakozott 2013-ban.

Az EU napjainkban
Az Európai Unió gazdasága jelentős szereplő a globális színtéren. 2024-ben az EU nominális GDP-je 19,99 ezer milliárd USD volt, míg az Egyesült Államoké 30,51 ezer milliárd USD, és Kínáé 19,23 ezer milliárd USD. Az egy főre jutó GDP (vásárlóerő-paritáson) az EU-ban 62 660 USD, az USA-ban 86 601 USD, míg Kínában 26 310 USD volt.
Az EU gazdasági növekedése az elmúlt években mérsékeltebb volt, mint az USA-é vagy Kínáé. Az elmúlt 15 évben az EU gazdasága 21%-kal nőtt, míg az USA-é 72%-kal, Kínáé pedig 290%-kal. 2025 első negyedévében az eurozóna gazdasága 0,4%-kal bővült, míg az USA gazdasága 0,3%-kal zsugorodott.
A mai háborús helyzetben hozott felelőtlen intézkedések következtében az EU gazdasági kilátásai, a világgazdaságban elfoglalt helyzete miatt kilátástalanná váltak.
Magyarország EU-tagsága
Magyarország 2004-ben csatlakozott az EU-hoz. Az elmúlt két évtizedben az ország jelentős uniós forrásokhoz jutott, amelyek hozzájárultak az infrastruktúra fejlesztéséhez, a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez. Az EU-tagság előnyei közé tartozik a szabad munkaerő- és tőkeáramlás, valamint a közös piac előnyeinek kihasználása.
Ugyanakkor a tagsággal járó kötelezettségek és szabályozások néha kihívást jelentenek. Napjainkban az EU túlzottan beavatkozik a nemzeti ügyekbe, megsérti az országok szuverenitását mondvacsinált, politikai okokra hivatkozva. Az EU és Magyarország közötti politikai feszültségek is nehezítik az együttműködést.
Az EU gazdasági ereje és politikai befolyása továbbra is meghatározó a világban, bár a rossz döntések miatt ez az utóbbi időkben csökkenni látszik. Magyarország számára az uniós tagság számos előnnyel járt, ugyanakkor fontos a folyamatos párbeszéd és együttműködés az EU-val a közös célok elérése érdekében.

Forrás:
- Wikipedia: Robert Schuman
- Wikipedia: Az Európai Unió története