Kendereskert – a tüske
“Hajdúnánás határából ered a történelmi Hortobágy-folyó, mely vízfolyás kapcsolja össze városunkat a Hortobággyal. Az alföldi puszta részenként az itt élők büszkék a több évszázada öröklődő tradicionális gazdálkodásra és a város pásztorkultúrájára. Településünkön mindig is nagy hagyománya volt a minőségi állattartásnak. Az 1935-ös adatok szerint ebben az időben Hajdúnánáson 4000 szürkemarhát tartottak, többet, mint a hajdúvárosokban összesen.”
(Kendereskert, bikagombozás. 1930 körül)
A kendereskert több évtizedes elhanyagolásának megszüntetésével újra élő, működő, az alföldi tájegységre jellemző növénytermesztést és állattartást valósítottunk meg.
Életre keltettük az évszázados, szunnyadó hagyományokat.
A hagyományok felelevenítése akkor igazán sikeres, ha ötvözni tudjuk a jelen kihívásaival, követelményeivel – ha nem csak századnyi évvel ezelőtt, de a jelenben is értéke, hasznos funkcióval rendelkezik.
Az “új Kendereskert” egy városi élelmiszerlánc részeként működött eddig – helyben megtermelt zöldségekkel, hústermékekkel látta el a város lakói, nem több ezer kilométeres távolságból, idegen tájakon megtermelt élelmiszert szállított a boltokba.
Ez a logika a jelen városvezetés számára felfoghatatlan – így pusztítandó, minden áron.
A Város Húsboltot már meg is szüntették ….
Sikereink a város határain túlra is eljutottak, miként a megszüntetésre irányuló törekvések is. Így született meg a Biokultúra Szövetség levele is, melyet a cikk végén mellékeltünk.
A 2024 novemberében írott levél felhívja Hajdúnánás Önkormányzatának figyelmét a Kendereskert eredményeire, országos sikereire, elismertségére, az ott folyó példaértékű tevékenységekre.
Kérte az elért eredmények megőrzését, továbbfejlesztését, az hírnév megőrzését.
A Szövetség levele nem került el a város képviselőihez, az “új demokrácia és szólásszabadság” jegyében ez is eltűnt a polgármester asszony kabinetjének süllyesztőjében.
Mit tett az új polgármester asszony? Felhasználta a régi vezetőket lejárató kampányában a minden alapot nélkülöző, a Kendereskert értékeit semmibe vevő vádaskodásával párhuzamosan folyamatos lépéseket tesz a Kendereskert leépítésére, felszámolására.
(Nem mellékesen: lopással, csalással vádolta meg a közvélemény előtt a régi vezetők többségét, majd arra az egyenes kérdésre, hogy állítja-e polgármeszter asszony a régi vezetők bűnösségét, nem válaszolt egyenesen. A válasza szerint mindekit megillet az “ártatlanság vélelme” – miközben ő lopással vádol a nyilvánosság előtt elég sok városlakót. – ennek a jogi követelményei majd megszületnek.)
Térjünk vissza a Kendereskerthez ….
Tehát: a Biokultúra Szövetség kéréseit figyelmen kívül és válasz nélkül hagyva a képviselő-testület hivatalos tájékoztatását is elmulasztották.
Vajon mi állhat ezen komplex elutasító, elhallgató, alattomos és aljas viselkedés hátterében?
Egy biztos: semmiképpen sem tisztességes ez a hozzáállás és biztosan nem képviseli a város eredményeinek, hírnevének megőrzését, fejlesztését!
_________________________________________
Melléklet: a Magyar Biokultúra Szövetség leve, változtatás nélkül.
Tisztelt Hajdúnánás Város Önkormányzata, Tisztelt Polgármester Asszony!
Értesültünk arról, hogy az eddigi polgármester Szólláth Tibor nem indult a 2024. évi polgármester választáson, és arról is, hogy Ön nyerte el ezt a nagy felelősséggel járó tisztséget. Tudjuk, hogy a település képviselő testülete is jelentősen átalakult. Felelősségteljes munkájukhoz sok erőt és jó egészséget kívánunk.
Engedjék meg, hogy felhívjuk figyelmüket egy olyan különlegességre, amely nem biztos, hogy kellő súllyal van látókörükben, és amely városuk nagy értéke, ez a Hajdúnánáson a Kendereskertben folytatott ökológia (bio, biológiai, organikus) gazdálkodás. Az ott folytatott bio gazdálkodás országszerte ismert, és példaként szolgál számtalan gazdálkodónak, aki biogazdálkodik, vagy ezt tervezi. Bizonyos értelemben Hajdúnánás, az ottani biogazdálkodás miatt az ökológiai gazdálkodás magyarországi fellegvára lett.
Ebben a kiemelkedő színvonalú gazdaságban a tájra jellemző növénytermesztés és állattartás folyik, Kendereskert részben olyan, mint egy élő múzeum, miközben bemutatja a korszerű biogazdálkodás lehetőségeit is. Ezekkel kapcsolatban látogatóközpontként is jelentős funkciót is tölt be, amely az ellenőrzött ökológiai keretei között végez.
A gyakorlat igazolja, hogy megvalósult a mottójuk: Kendereskert Hajdúnánás városának büszkesége, a térség hagyományainak ápolója. Tagjaink és a saját meglátásunk szerint is a látogatóközpont értéket teremtett a városnak és méltó helyet adott a generációkat felölelő hagyományoknak. Életre keltett egy pásztormúzeumot, ahol a hagyományos háztáji gazdálkodás, a magyar őshonos állatok, a pásztorkodás hagyománya, valamint a pásztorélet motívumai kerültek bemutatásra, amelyet a széles nyilvánosság részére elérhetővé tettek.
A szemléletformálást segíti az állatsimogató, a Portékaház, valamint egy tanösvény is.
Szakmai szervezetek sora vett részt és támogatta a Kendereskertben megvalósított rendezvényeket (pl. Biobúcsú, Behajtási Ünnepség, Kihajtási ünnepség és pásztorételek főzőversenye, országos ÖKO EXPO-k, Biokultúra Téli gazdaesték, Magyarok kenyere program), amely hagyomány fenntartása felettébb indokolt, nem csak a hazai biogazdálkodás, hanem a város érdekében is.
A helyszín értékes időtöltést biztosított a nyári és az őszi szünetekben nyújtott programjaival, táboroztatással is, amely nem csak bemutatókból, hanem kézműves foglakoztatásokból, íjászatból, étkeztetésből is állt.
A látogatók sorában nem csak a hazai gyermekek és felnőttek fordultak meg, hanem német diákok, kárpátaljai vendégek, a Kendereskert szürkemarha állományáról készült kép a National Geographic Magyarország online napilapjába is bekerült 2014. november 22-én.
Magyarország Legszebb Gyümölcstermesztő és Kertészeti Birtoka kategóriában 2023-ban a Kendereskert nyerte el a címet.
A Kendereskert felvirágoztatása hozzájárult ahhoz, hogy Hajdúnánás olyan település legyen, ahol a helyben élők megtalálják a számításaikat, ahol a családok otthonra lelnek, ahonnan nem elmenni akarnak a fiatalok, hanem helyben képzelik el jövőjüket, ahol átgondolt, logikus beruházásokkal a következő generációknak is építkeznek. Hajdúnánás a korábban is helyben lévő, már-már elfeledett értékeit, erőforrásait egy szisztematikus, jól átgondolt stratégia szerint élesztették újjá egy önfenntartó város víziója mentén. A fejlesztéseknél figyelmet fordítottak arra, hogy a mai kor kihívásainak megfeleljenek, az értékmegőrzés mellett a piaci gondolkodás, a kereslethez igazított fejlesztések jöjjenek létre.
A gyakorlati gazdálkodáson belül kiemelendő, hogy ökológiai gazdálkodáson túl bevezették az éjszakai öntözést, ugyanis ilyenkor az öntözés hatékonyabb, mert a párolgási veszteség sokkal kisebb, mint nappal.
A szakmai munkát méltató információk tényszerűek, hiszen azok jelentős részét a Biokontroll ellenőrzési és tanúsítási tevékenysége során nyerte, amelyet az Önök engedélye alapján osztott meg a Magyar Biokultúra Szövetséggel.
A helyi termékek fogyasztása mind környezeti, mind társadalmi, mind gazdasági szempontból fontos kérdés, amelyre megoldást nyújt a Nánási Portéka védjegy. Kendereskert biotermékei a városi húsboltba, a városi piacra és a városi közétkeztetésbe kerülnek, amit jó lenne fenntartani. Ebben az esetben a Kendereskeret biotermékeinek fogyasztása jótékony hatású lehet gyönyörű városuk lakossága számára.
Kiépült együttműködés és szakmai partnerkapcsolatok fenntartását ajánljuk, és kérjük az elért eredmények megőrzését.
Budapest, 2024.11.23.
Dr. Roszík Péter és Czeller Gábor
____________________________________________________________
Források:
Móricz Pál Városi Könyvtár és Helytörténeji Gyűjtemény (http://www.nanaskonyvtar.hu/page.php?id=165&s=nanasi-keptar)